Hogyan és miért alakulnak ki a gyermekkori daganatok?

Amikor a daganatos betegségekre gondolunk, gyakran az idősebb felnőtteket képzeljük magunk elé, hiszen az évek során a szervezetük fokozatosan gyengülhet és hajlamosabbá válhat a betegségekre. Éppen ezért szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy egy gyermek, akinek teste fiatal, tele élettel és erővel, ugyanilyen halálos kórral szembesüljön. Mégis, a balesetek után a daganatos megbetegedés a leggyakoribb halálok a gyermekek körében Magyarországon. Bár szerencsére a rosszindulatú daganatos betegségek gyermekkorban nagyon ritkák – évente mindössze 250-300 új esetet diagnosztizálunk az országban –, megértésük kiemelten fontos a megelőzés és a korai felismerés érdekében.

Kik vagyunk mi, Gyermekgyógyítók?

Hogyan alakul ki a daganat?

A daganatok kialakulásának hátterében olyan biológiai folyamatok állnak, amelyek során a szervezet valamelyik sejtje kikerül a normál szabályozás alól, és korlátlanul szaporodni kezd. Ennek eredménye egy növekvő sejttömeg, azaz daganat. Három fő folyamatot különböztetünk meg, amelyek során a gyermekeknél kialakulhat a daganat. Nézzük meg részletesen, hogyan is zajlanak ezek a folyamatok!

1. A sejtosztódás szabályozásának hibái

A szervezetünkben a sejtek osztódását szigorúan szabályozott belső jelátviteli utak irányítják. Ha ezek a rendszerek hibásan működnek, a sejtek kontrollálatlan szaporodásba kezdenek. Ez azért következik be, mert a sejtek nem kapják meg a szükséges „leállító” jeleket, így folyamatosan osztódnak. Ez a jelátviteli szabályozás zavara a daganatok kialakulásának egyik legfőbb oka. Azonban a jelátviteli utak működése rendkívül bonyolult, és ha egy útvonalat sikerül is célzott kezeléssel blokkolni, a sejtek gyakran új utakat találnak, hogy fenntartsák a szaporodásukat. Ezért fordulhat elő a daganatos betegségek esetében, hogy a kezelések csak átmeneti hatásúak.

Kívánságlistánkon olyan eszközöket találsz, amik kis hőseink eredményes gyógyításához vagy a komfortosabb gyógyulási körülményeik megteremtéséhez járulnak hozzá!

2. Sejtek vándorlása és helytelen elhelyezkedése

A második folyamat már a magzati fejlődés során bekövetkezhet. Ekkor a sejteknek a test fejlődése érdekében egyik helyről a másikra kell vándorolniuk, hogy a megfelelő helyre kerülve végezzék el a rájuk bízott feladataikat. Néha azonban előfordulhat, hogy ezek a sejtek rossz helyen telepednek le. Ha egy sejt idegen környezetbe kerül, előfordulhat, hogy a környezetben található anyagok korlátlan osztódásra késztetik. Ez is hozzájárulhat a daganatok kialakulásához.

3. Az önszabályozás hibái és a sejtek „örök élete"

Az egészséges sejtek önmegsemmisítő programmal rendelkeznek, amely biztosítja, hogy idővel elpusztuljanak, és helyet adjanak az újaknak. Ha ez a program meghibásodik, a sejtek örök életűvé válhatnak, és folyamatosan szaporodhatnak. Ez szintén a daganatos betegségek kialakulásához vezethet.

Miért olyan nehéz megállítani a daganatok kialakulását?

A daganatos sejtek genetikai hibái a betegség alapjai. Ezek a hibák lehetnek öröklöttek vagy a magzati fejlődés során szerzettek. Az esetek kis részében az összes testi sejt hordozhatja a daganat kialakulására hajlamosító hibát – ezt nevezzük daganatra vonatkozó hajlamnak. Ez az elváltozás öröklődhet a családban, de újonnan is kialakulhat a magzatban. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy még ha valakinél jelen van is egy ilyen genetikai hiba, az nem jelenti azt, hogy nála biztosan daganatos betegség fog kialakulni.

Az egyik legnagyobb kihívás munkánk során az, hogy a sejtek genetikai hibáinak pontos okait a mai napig nem ismerjük. Emellett az is kérdés, hogy miért nem képes a szervezet immunrendszere felismerni és eltávolítani a hibás sejteket. A daganatok elleni küzdelmet tehát nemcsak a genetikai háttér, hanem a sejtek rendkívüli alkalmazkodóképessége is nehezíti.

Az orvostudomány fejlődése azonban egyre közelebb visz minket a megoldáshoz. A legújabb technológiák segítségével gyorsabban és pontosabban azonosíthatók a hibás sejtek, amelyeket célzott terápiákkal fogunk tudni kezelni. Ezek az új megközelítések lehetőséget adnak arra, hogy a daganatos betegségeket kevesebb mellékhatással, az egészséges sejtek kíméletével gyógyítsuk. Bár az út hosszú, minden egyes tudományos áttöréssel új reményt adhatunk a daganatos betegségekkel küzdő gyermekek számára, hogy hosszú, egészséges életet élhessenek.

Néhány eszköz, ami sokat számítana központjainkban

Az alábbi eszközök és apró kedvességek nagyban hozzájárulnak kis hőseink eredményes gyógyításához vagy a komfortosabb gyógyulási körülményeik megteremtéséhez.

Köszönjük, ha támogatásoddal Te is hozzájárulsz a gyermekrák elleni küzdelemhez!

Támogass minket adó 1% felajánlásoddal!

Adószámunk: 18137587-1-42