Élet a védett környezetben – a steril-box és szoba

A steril box vagy steril szoba elengedhetetlen része a csontvelő-transzplantációs kezeléseknek. Ezek a speciálisan kialakított helyiségek biztosítják a szükséges környezetet, hogy megvédjük a transzplantációra szoruló betegeket a fertőzésektől. De mi is pontosan a steril box, és milyen az élet ezekben a speciális helységekben? Rövid írásunkban, most ezt járjuk körbe:

Pontosan mi is az a steril-box?

A steril-box egy zárt, üvegfalú helyiség, amelyet úgy terveztek, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentse a fertőzések kockázatát. A boxban a levegőt folyamatosan sterilizálják, és pozitív nyomáson tartják. Ez azt jelenti, hogy a levegő csak kifelé áramlik, így a külvilágból származó szennyeződések nem juthatnak be. Ez a környezet elengedhetetlen a csontvelő-transzplantáción átesett betegek számára, akiknek immunrendszere a kezelés következtében gyenge vagy teljesen hiányzik. Mondhatjuk, hogy hetekig ez az apró helység látja el kis betegeink immunrendszerének feladatát.

A steril-szoba hasonló célt szolgál, de nagyobb teret biztosít, amely inkább hasonlít egy normál kórteremhez. A szoba légtechnikája szintén steril, a különbség abban rejlik, hogy ez a kórterem jobban szeparált, kissebb üveg felülettel és saját mosdóval rendelkezik, amely biztosítja a szükséges intimitást a betegek számára.

Hogy kinek mi a jobb?

A steril box apró mérete megnyugtatja a kissebb gyerekeket. Üvegfalai lehetővé teszik, hogy kis betegeink kapcsolatban maradjanak a külvilággal, lássák egymást miközben teljesen védett, steril környezetben lehetnek. Mivel legkissebb betegeinkre jó hatással van, ha nem érzik azt, hogy egyedül vannak és folymatosan látnak embereket maguk körül, ezért ők kifejezetten szeretik az apró boxokat.

A steril szoba ellenben nagyobb teret biztosít, és inkább a fiatal felnőttek vagy idősebb gyermekek számára alkalmas, akik már több intimitást igényelnek. A szülők is gyakran részesítik előnyben a steril szobát, mivel az több kényelmet nyújt, és lehetőséget biztosít a személyes tér megőrzésére.

"Azt fontos tudni, hogy a steril-boxban egyszerre csak egy szülő tartózkodhat, és számára is csak egy széknyi hely jut. Ha jól megy az ülve alvás, akkor nem lesz gond, de ha olyan rossz alvó vagy mint én, igazi szenvedés lesz végig ülni napi akár 6-8 órát teljesen kimerülten, miközben a kisfiad egy jóízűt szundít melletted. Persze nem panaszkodni szeretnék, nagyon hálás vagyok! Csak pokoli egy időszak volt. "

Élet a steril-boxban / szobában

Az élet a steril-boxban / szobában nem könnyű, sem a gyermekek, sem a szülők számára. A kis betegeink a transzplantációt megelőzően legalább egy héttel, majd utána hosszú hetekig, sőt akár hónapokig is ezekben a helyiségekben tartózkodnak. Az izoláció és a korlátozott mozgás lehetősége kihívást jelent, különösen a fiatalabb gyerekek számára, akiknek a mindennapos játék és a szociális interakciók korukból fakadóan a fejlődésük fontos részét képezik.

A betegek legtöbb kedvenc tárgyukat magukkal vihetik a steril boxba vagy szobába szigorú fertőtlenítés után, hogy otthonosabbá tegyék a környezetet. Az orvosok, nővérek és a támogató személyzet tagjai, mint a kórházpedagógus, pszichológus, lelkigondozó, mindent megtesznek, hogy a gyermekek lelki épségét, kényelmét és szórakozását biztosítsák.

Az osztályon dolgozó személyzet és a szülők kizárólag speciális védőruházatban tartózkodnak a boxban/szobában, hogy minimalizálják a fertőzés kockázatát. A védőruházat magában foglalja a köpenyt, sapkát, maszkot és kesztyűt, amelyeket minden egyes belépéskor fel kell venni. Ez a folyamat időigényes és rendkívül kényelmetlen lehet, amellett hogy kezdetben idegen és ijesztő is a gyermekeknek, de létfontosságú kis betegeink védelme érdekében.

Speciális kívánságlistánkon most a csontvelő-transzplantációs részleg támogatására van lehetőséged!

Mit nem lehet bevinni a steril helységekbe?

A steril környezet fenntartása érdekében szigorú szabályok vonatkoznak arra, hogy mit lehet és mit nem lehet bevinni a steril boxba vagy szobába. Az elektronikai eszközök közül például a laptop nem ajánlott, mivel a ventilátora miatt nem lehet megfelelően sterilizálni. Ehelyett a tabletek okos telefonok használata javasolt, mivel ezek könnyebben fertőtleníthetők.

A nehezen fertőtleníthető tárgyak, kizárólag steril, lezárt zacskóban vihetők be a gyermekhez, így például a a kedvenc alvós plüssmacit is nélkülözni kell.

A személyes higiéniai termékek, mint a megszokott otthoni tisztálkodási és kozmetikai szerek, szintén rejthetnek baktériumokat és szennyezett anyagokat, így ezekből csak bontatlan, új példány utazhat a kórházba a gyerekekkel.

A Steril-box hátuljánál található vezérlő, ahonnan a légtechnikát és az infúziós pumpákat kezelik:

Az érzelmi és fizikai kihívások

A fizikai kihívások között szerepelnek a nagy dózisú kemoterápia és a sugárkezelés mellékhatásai, mint például a hányinger, a fáradtság és az étvágytalanság. A bőr és nyálkahártya vagyis az emésztőrendszer fertőzései is folyamatos kellemetlenségeket okoznak. A mellékhatások tünetei súlyos mértéket is ölthetnek, ezért 24 órás orvosi megfigyelést és szükség esetén azonnali beavatkozást igényelnek.

A steril-boxban vagy szobában tartózkodás nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg is megterhelő lehet. Fiatal betegeink gyakran szoronganak a magány és az izoláció miatt, szükségük van pszichológiai támogatásra, hogy megbirkózzanak ezekkel az érzésekkel. Az orvosok, a nővérek és a támogató szakemberek a szülőkkel együttesen azon dolgoznak már az első pillanattól, hogy a lehetőségekhez képest a legbarátságosabb, nyugalmat és biztonságot árasztó környezetet teremtsenek. Osztályaink éppen ezért nem hasonlítnak az átlagos kórházi osztályra: itt vidámság uralkodik és sok-sok kacaj hangzik el nap mint nap, mert az egészséges lélek támogatja a test gyógyulását is.

Néhány eszköz ami igazán sokat számítana osztályunkonk

Ebben a hónapban olyan, az alap ellátáson túl használt eszközök megvásárlásban tudsz nekünk segíteni,  amelyeket a Csontvelő-transzplantációkat végző Gyermekgyógyító orvosaink kértek. Segíts nekünk beszerezni őket!

Kattints az eszközre, és olvasd el: miben segíti a gyerekek gyógyítását.

Szeptember a gyermekrák elleni küzdelem hónapja - csatlakozz Te is!