Az újraindítás csodája – hogyan működik az őssejt-transzplantáció?

A csontvelő-transzplantáció életmentő beavatkozás lehet a súlyos betegségekkel küzdő gyermekek számára. A betegek közül sokan halálos betegségekkel érkeznek ide, mint például leukémia, immunhiányos állapotok vagy csontvelő elégtelenségek. Ezek a gyermekek, akik más osztályokon nem gyógyíthatók, itt kapnak esélyt az életre. Az osztályon dolgozó orvosok és nővérek mindent megtesznek, hogy a lehető legjobb ellátást biztosítsák számukra, és támogassák a családokat ebben a nehéz időszakban.

Speciális kívánságlistánkon most a csontvelő-transzplantációs részleg támogatására van lehetőséged!

Az allogén transzplantáció során a beteg egy másik személy, azaz a donor őssejtjeit kapja meg. A donor lehet családtag, például testvér, vagy akár egy idegen személy is, akinek a szövettípusa megegyezik a betegével. Az allogén transzplantáció fő előnye, hogy a donor őssejtjei képesek felismerni és elpusztítani a beteg szervezet rosszindulatú sejtjeit, amire kis betegünk saját sejtjei nem képesek. Így hatékonyan kezelhetők a súlyos vérképzőszervi betegségek, mint például a leukémia.

Az autológ transzplantáció során a beteg saját őssejtjeit gyűjtik be, fagyasztva tárolják, majd a kemoterápia után visszajuttatják a szervezetébe. Ez a típusú transzplantáció olyan daganatos betegségek esetén alkalmazható, amelyek jól reagáltak a korábbi kemoterápiás kezelésekre, de az első kezelések dózisa nem volt elegendő. Sajnos a nagy dózisú kemoterápia teljesen kipusztítja az őssejteket és károsítja a csontvelőt, ezért az autológ transzplantációs eljárás célja a kis betegeink saját őssejtjeinek visszaállítása egy intenzív kemoterápiás kezelés után.

Azonban ez a komplex eljárás számos kihívással jár, amelyek mind a gyermekeket, mind a családjukat próbára teszik. Nézzük meg, milyen nehézségekkel kell szembenézniük a csontvelő-transzplantáció alatt és után.

A láthatalan csata első felvonása

A csontvelő-transzplantációt megelőző időszakban a gyermekek intenzív kezeléseken esnek át, amelyet kondicionálásnak nevezünk. Ez magában foglalja a nagy dózisú kemoterápiát, esetenként sugárkezelést is, amely elpusztítja a szervezetben lévő daganatos sejteket, a beteg saját csontvelőjét és teljes immunrendszerét. Célunk ezzel az eljárással, hogy „helyet csináljunk” az új csontvelőnek, megfelelően funkcionáló immunrendszernek.

A kemoterápia a gyorsan osztódó sejtekre hat, ami a bőr- és a nyálkahártya sejtjeinek károsodását is elő idézheti. Ezért a kondicionálás jellemzően bőrproblémákat, szájfájdalmat, nehéz nyelést, bélpanaszokat, és különböző gyulladásokat okozhat, a kemoterápia már ismert mellékhatásai mellett mint például hányinger, fáradtság és étvágytalanság. Érthető módon ez a szakasz fizikailag és érzelmileg is megterhelő a gyermekek számára.

Maga a transzplantáció, a tévhitekkel ellentétben nem egy komoly beavatkozás a szó szoros értelmében. Nincsen sebészeti beavatkozás vagy azonnali hatás, egyszerűen egy őssejteket tartalmazó vérkészítmény kerül beadásra infúziós úton.

A kondicionálás alatt és után a gyermekeknek steril környezetben, úgynevezett „steril boxban” kell tartózkodniuk, hogy megvédjék őket a fertőzésektől. Ez a környezet izoláltságot jelent, amely nehéz lehet a gyermekek számára, mivel korlátozza a szociális interakciókat és a szabad mozgást. A szülők csak speciális védőöltözetben tartózkodhatnak a gyermekek mellett, ami további stresszforrás lehet.

"A Kislányom 10 nap alatt csont és bőr lett, minden nap új problémákat, mellékhatásokat hozott. Igazából nem is a transzplantáció napja a "nagy nap", az csak szinte egy infúzió. Ez egy csendes folyamat, ami szemmel láthatóan lassan pusztítja, majd újraépíti a szervezetet."

Támogasd olyan eszközök beszerzését, amelyek elősegítik és könnyebbé teszik a gyógyítás folyamatát a transzplantációs osztályon.

Élet immunrendszer nélkül, avagy a transzplantáció utáni kihívások

A transzplantáció utáni időszak különösen kritikus. A gyermekek immunrendszere ekkor még nem működik megfelelően, ami rendkívül fogékonnyá teszi őket a fertőzésekre, amelyek súlyos akár életveszélyes szövődményeket okozhatnak. Bár a külső fertőzésektől steril körülményekkel tudjuk védeni őket, de a saját szervezetükben élő baktériumok és gombák, vagyis a természetes flóra, amely egy egészséges emberre ártalmatlan, immunrendszer hiányában súlyos fertőzéseket akár szepszist okoz. A gyermekeknek emiatt gyakran kell antibiotikumokat és vérkészítményeket szedniük, hogy kordában tarthatóak maradjanak ezek a fertőzések.

A fizikai kihívások mellett a csontvelő-transzplantáció érzelmi terhet is jelent a gyermekek számára. Az elhúzódó kórházi tartózkodás, a szigorú higiéniai szabályok és a megszokott életvitel megváltozása mind hozzájárulhatnak a stresszhez és a szorongáshoz. A gyermekeknek és családjuknak gyakran pszichológiai támogatásra van szükségük, hogy megbirkózzanak ezekkel a kihívásokkal.

"Nagyon lassan telt az idő amikor Marcival a boxban voltunk. A kisfiam alapvetően örökmozgó gyerek, de a sok kellemetlenség és fájdalom miatt szinte megmozdulni sem akart. A nővérek és orvosok igazán kitettek magukért minden vizsgálat és látogatás alkalmával, hogy jobb kedvre derítsék, és a pedagógus hölgy is rendkívül sokat segített ebben a végtelennek tűnő időszakban."

Az újjáéledés ideje

A csontvelő-transzplantáció után a gyermekek immunrendszere fokozatosan épül fel, ami hónapokig, sőt akár egy évig is eltarthat. Ez idő alatt a gyermekeknek kerülniük kell a zsúfolt helyeket és a közösségi tevékenységeket, hogy minimalizálják a fertőzés kockázatát. Vagyis a külvilágba való visszaszokás sem mehet egyik napról a másikra: először napi 1-2 órára lehet elhagyni az osztályt majd a hazaköltözést követően is maradnak a fontos szabályok otthon is. Az életminőség javulása lassan következik be, és a gyermekeknek fokozatosan kell visszatérniük a mindennapi tevékenységekhez.

"Hatalmas élmény volt, mikor Ádám először elhagyhatta az épületet 1 órára. Az arca egyszerűen kivirágzott, amikor a kórház parkjában sétáltunk egyet. Akkor nyugodtam meg igazán, mert éreztem hogy most már minden rendben lesz."

Néhány eszköz ami igazán sokat számítana osztályunkonk

Ebben a hónapban olyan, az alap ellátáson túl használt eszközök megvásárlásban tudsz nekünk segíteni,  amelyeket a Csontvelő-transzplantációkat végző Gyermekgyógyító orvosaink kértek. Segíts nekünk beszerezni őket!

Kattints az eszközre, és olvasd el: miben segíti a gyerekek gyógyítását.

  • Gyógyszerporlasztó a mélyről jövő gyógyulásért

    Adományozás
  • Inbody testösszetétel analizáló készülék

    Adományozás
  • Hűtőszekrénnyel egybeépített éjjeliszekrény

    Adományozás
  • Hitelesített mérlegek a folyadékháztartás egyensúlyáért

    Adományozás
  • EKG készülék a szív bajaira

    Adományozás