10 érdekesség a csontvelő-transzplantációról, amit eddig nem tudtál

A csontvelő-transzplantáció egy kockázatos és igen összetett orvosi eljárás, amellyel azokat a gyermekeket kezeljük akinek más módon már nincs lehetőségük a túlélésre.

"Levert a víz amikor megtudtam, hogy az eddigi kemoterápiás dózis nem elég az akkor 3 éves kislányomnak. Ahhoz, hogy emelni tudják a dózist, csontvelő-transzplantációra is szükség lesz, jelezte a Főorvos Úr. Nem tehettünk mást, bele kellett vágnunk a fél éven át elhúzódó, kritikus kezelésbe, de szerencsére végül minden jól alakult."

Magyarországon már több mint 600 gyermek életét mentették meg csontvelő-transzplantáció segítségével kiváló orvosaink. Bár a legtöbben már hallottak róla, rengeteg olyan részlet és érdekesség van, amit a nagyközönség talán még nem ismer.

Ezért most hoztunk neked tíz apró információt, amit érdemes tudni a csontvelő-transzplantációról:

1. Az őssejtek több forrásból jöhetnek

Az őssejtek nemcsak a csontvelőből származhatnak, hanem a keringő vérből és a köldökvérből is. Ezek a források különböző előnyökkel járnak, például a köldökvér őssejtek könnyebben hozzáférhetők és kevesebb kilökődési reakciót okoznak.

2. Nem csak leukémiás betegeket kezelünk

Bár a csontvelő-transzplantációt gyakran társítják a leukémiával, más betegségek, például súlyos immunhiányos állapotok és csontvelő elégtelenségek esetén is alkalmazzák.

3. A "nagy nap" nem is olyan különleges

Maga a transzplantációs folyamat meglepően egyszerű: az őssejteket infúzióval juttatják be a szervezetbe, vagyis az eljárás nem igényel műtétet, a kezelés inkább hasonlít egy vérátömlesztéshez. Mégis ez az a nap, amit betegeink hosszú éveken át második születésnapjukként emlegetnek és ünnepelnek.

Speciális kívánságlistánkon most a csontvelő-transzplantációs részleg támogatására van lehetőséged!

4. A test újraindítása

A transzplantáció előtt a betegek intenzív kemoterápiát és kiegészítő sugárkezelést kapnak, amely teljesen elpusztítja a csontvelőt és az immunrendszert. Ezt a folyamatot „kondicionálásnak” nevezik, és célja, hogy helyet készítsen az új őssejtek és az általuk kialakított egészséges immunrenszer számára.

5. Sikeres megtapadás

Az őssejtek beültetése után az új sejteknek időre van szükségük, hogy „megtapadjanak” a csontvelőben és elkezdjék a vérsejtek termelését. Ez a folyamat általában 2-3 hétig tart, és kritikus a transzplantáció sikeréhez.

6. Életmentő steril környezet

Kis betegeink a transzplantáció után steril környezetben, úgynevezett steril boxban vagy steril szobában tartózkodnak. Ezek a helyiségek megvédik a betegeket a fertőzésektől, amíg az új immunrendszerük fel nem épül, vagyis addig nevezhetjük ezeket a különleges helységeket kis betegeink „ideiglenes immunrendszerének”.

Apró steril-boxaink bejáratai:

7. Illetéktelen betolakodók

Az úgynevezett „graft versus host” betegség egy olyan állapot, amikor a donor őssejtjei megtámadják a befogadó szervezetét. Ezért a donornak és a befogadónak a lehető legközelebb kell állnia egymáshoz immunológiailag, hogy minimalizálják ezt a kockázatot.

8. Védelemző légtechnika

A steri-boxokban és szobákban alkalmazott speciális légtechnika biztosítja, hogy a levegő folyamatosan steril maradjon. A pozitív nyomás megakadályozza, hogy a szennyezett levegő kívülről bejusson, és fertőzéseket okozzon az éppen „újjáépülő” immunrendszerrel rendelkező gyermekeknél.

9. Nem jön el könnyen a szabadulás

A transzplantáción átesett betegeknek nagyjából egy évre van szükségük, hogy életük teljesen visszaállhasson a megszokott kerékvágásba. Ezt követően is évekig, akár évtizedekig orvosi követés alatt állnak. Ez a folyamatos nyomonkövetés biztosítja, hogy az új immunrendszer megfelelően működjön, és segít az esetleges késői szövődmények kezelésében.

10. A transzplantáció hatása a személyiségre

Érdekes tény, hogy bár a vér és a vérellátást szolgáló szövetek donor származásúak lesznek, a beteg személyisége változatlan marad. Az őssejt-transzplantáció tehát nem befolyásolja a beteg személyiségét vagy emlékeit.

Néhány eszköz ami igazán sokat számítana osztályunkonk

Ebben a hónapban olyan, az alap ellátáson túl használt eszközök megvásárlásban tudsz nekünk segíteni,  amelyeket a Csontvelő-transzplantációkat végző Gyermekgyógyító orvosaink kértek. Segíts nekünk beszerezni őket!

Kattints az eszközre, és olvasd el: miben segíti a gyerekek gyógyítását.

Szeptember a gyermekrák elleni küzdelem hónapja - csatlakozz Te is!