50 évvel ezelőtt öt daganatos megbetegedéssel diagnosztizált gyermekből négyet elveszítettünk. Amióta összefogtak a hazai gyermekgyógyítók és megalakult a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat, a túlélési esély 30%-ról 75-80%-ra emelkedett. Az ország nyolc kezelő centrumában harmonizált szakmai irányelvek mellett a legmodernebb eszközökkel történik a gyermekek diagnosztikai ellátása és gyógykezelése és ez a közös erőfeszítéseken alapuló szemlélet most egy újabb mérföldkőhöz érkezett.
A Hálózat 2022 nyarán létrehozta a SCOPEDIS elnevezésű országos Gyermekonkológiai Biobankot, amely nemcsak hazánkban, hanem a régiónkban is egyedülálló kezdeményezés.
Napjaink orvostudományában az egyik leggyorsabb fejlődés a gyermekkori daganatos betegségek kezelésében és korai felismerésükben tapasztalható. Ez annak is köszönhető, hogy egyre több, gyermekonkológiai biobankokban őrzött, jó minőségű biológiai minta és a hozzájuk kapcsolt klinikai adatok állnak a kutatók rendelkezésére. A Biobankok célja a betegségek minél jobb megértése, a közeli, vagy akár a távoli jövő kiváló tudományos kutatásait, fejlesztéseit hivatottak támogatni.
Mostantól kezdve Magyarországon is megvan a lehetősége azoknak a családoknak, akiknél van érintett gyermek, hogy a kezeléshez, vagy a daganat eltávolításához szükséges mintavétel során felajánlja a vizsgálatokhoz már nem szükséges, maradék biológiai mintákat a SCOPEDIS Biobanknak.
Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba!
További információ: https://www.biobank.org.hu/